Tytuł badania: Epidemiologia niedożywienia dzieci i młodzieży w Polsce
Data: 2000
Badacz: Maciej Ołtarzewski, Lucjan Szponar

W badaniu wzięło udział 609 chłopców i 607 dziewcząt losowo dobranych z terenu całej Polski. W ramach badania wykonano analizę danych antropometrycznych wysokości i masy ciała na podstawie pomiarów. Wiek badanych mieścił się w przedziale 1-18 lat. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że odsetek chłopców z niedoborem masy ciała zmniejszał się wraz z wiekiem. Niedobór masy ciała wśród chłopców w wieku 1-3 lat stwierdzono u 22% badanych; w grupie chłopców w wieku 16-18 lat odsetek ten spadł do 8,5%. W całej populacji chłopców odsetek badanych z ryzykiem niedożywienia wynosił 11,8%, a odsetek badanych z nadwagą i otyłością 12,6%. Wśród dziewcząt w najmłodszej badanej grupie odsetek zagrożonych niedożywieniem wynosił 9%, a w najstarszej grupie wiekowej 6,7%. W przedziale wiekowym 1-3 lat stwierdzono nadwagę u 9,1% dziewcząt; liczba badanych z nadwagą obniżała się w kolejnych grupach wiekowych, w przedziale wiekowym 10-12 wzrastała (do 10,6%), a w przedziale 16-18 znów spadała i osiągała poziom analogiczny do odsetka z przedziału 1-3 lat. Wśród chłopców mieszkających w mieście odsetek badanych z niedoborem masy ciała wynosił 13,7%, a wśród mieszkających na wsi 9,2%. Z kolei wśród dziewcząt niedobór masy ciała stwierdzono u 13,9% badanych z miasta i 14,9% ze wsi.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, młodzież, niedożywienie, stan odżywienia
Author's Keywords: children, adolescents, undernutrition, nutritional status
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, zdrowie, problemy zdrowotne, dziecko zagrożone, dziecko, młodzież
TESE descriptors: health education, nutrition education, health, health problems, child at risk, child, youth