Tytuł badania: Problem stosowania substancji uzależniających (dopalacze, narkotyki, napoje energetyzujące) wśród studentów wybranych uczelni rzeszowskich
Data: kwiecień 2011
Badacz: Izabela Cichocka, Agnieszka Hubert-Lutecka, Wacław Kruk, Karolina Zając

Celem badania było oszacowanie skali stosowania różnych substancji uzależniających (w tym dopalaczy, narkotyków, napojów energetyzujących) wśród studentów uczelni rzeszowskich. Łącznie w badaniu wzięło udział 477 studentów z takich kierunków jak: zdrowie publiczne, turystyka i rekreacja, bezpieczeństwo wewnętrzne, kosmetologia, prawo i administracja. Badana grupa studiowała na dwóch uczelniach: Uniwersytecie Rzeszowskim oraz w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety. Wyniki badania pokazały, że co dziesiąty ankietowany zażywa dopalacze (10,7%). Ponad 83% badanych (83,6%) potwierdziło, że nigdy nie zażywali narkotyków. Średnio co drugi badany student potwierdził natomiast picie napojów energetyzujących (56,3%). Najczęściej wymienianą okolicznością ich spożywania był wzmożony wysiłek fizyczny. Badanie dowiodło wysokiego poziomu wiedzy studentów na temat uzależniającego działania dopalaczy. Wykazano związek pomiędzy postawami studentów wobec substancji uzależniających a kierunkiem studiowanego przedmiotu, np. studenci zdrowia publicznego rzadziej od pozostałych respondentów sięgają po dopalacze; najczęściej po narkotyki sięgają studenci turystyki i rekreacji.

Autorskie słowa kluczowe: narkotyki, dopalacze, studenci, napoje energetyzujące
Author's Keywords: drugs, legal highs, students, energy drinks
Deskryptory TESE: zdrowie, student, studia wyższe, narkomania, ankieta
TESE descriptors: health, student, higher education course, drug abuse, questionnaire
  • Kruk, W., Cichocka, I., Zając, K. i Hubert-Lutecka, A. (2014). Problem stosowania substancji uzależniających (dopalacze, narkotyki, napoje energetyzujące) wśród studentów wybranych uczelni rzeszowskich. Problemy Higieny i Epidemiologii, 4, 880-888.