Tytuł badania: Uzależnienia chemiczne (alkohol, nikotyna, substancje psychoaktywne) w opiniach i doświadczeniach młodzieży gimnazjalnej powiatu chełmińskiego
Data: [2012]
Badacz: Mirosława Domaradzka, Dorota Jachimowicz-Gaweł

Głównym celem badania było oszacowanie poziomu świadomości uczniów o szkodliwości substancji uzależniających. Dodatkowo zbadano zasięg i rozmiar tego zjawiska. Do pomiaru posłużono się analizą doświadczeń uczniów z substancjami uzależniającymi. Badanie zrealizowano wśród młodzieży gimnazjalnej w powiecie chełmińskim (1032 uczniów). Zastosowano technikę ankiety kwestionariuszowej. Wyniki badania dowiodły, że w powiecie chełmińskim nie istnieje problem narkotyzmu. Stwierdzono wysoki poziom wiedzy uczniów z tego powiatu na temat substancji psychoaktywnych i ich negatywnego wpływu na zdrowie (świadomość szkodliwości alkoholu wykazało 72%, nikotyny – 87%, narkotyków  – 88%). Palenie papierosów okazało się także marginalne wśród ankietowanych. Wykazano natomiast znaczący poziom spożywania alkoholu wśród uczniów powiatu chełmińskiego. Badanie pokazało także główne przyczyny sięgania po używki: wpływ grupy (48%), konieczność oderwania się od rzeczywistości (31%).

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, narkotyki, alkohol, uzależnienie, nikotyna, substancje psychoaktywne
Author's Keywords: youth, drugs, alcohol, addiction, nicotine, psychoactive substances
Deskryptory TESE: zdrowie, problemy zdrowotne, zachowania, młodzież, gimnazjum, narkomania
TESE descriptors: health, health problems, behaviour, youth, lower secondary, drug abuse
  • Domaradzka, M. i Jachimowicz-Gaweł, D. (2014). Uzależnienia chemiczne (alkohol, nikotyna, substancje psychoaktywne) w opiniach i doświadczeniach młodzieży gimnazjalnej powiatu chełmińskiego. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2, 412-418.