Tytuł badania: Socjoekonomiczne determinanty samooceny stanu zdrowia studentów bydgoskich uczelni
Data: listopad 2013
Badacz: Agnieszka Bonek, Angelika Gawron, Błażej Łyszczarz

Celem badania było wykazanie korelacji zachodzących między czynnikami społecznymi i ekonomicznymi a samooceną stanu zdrowia studentów. W badaniu wzięto pod uwagę dwie publiczne bydgoskie uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Łącznie przebadano 206 studentów (pierwotnie wylosowano 220 osób): 130 kobiet i 76 mężczyzn. Narzędziem badawczym był anonimowy autorski kwestionariusz ankiety. 78,1% respondentów oceniło swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry. 5,4% natomiast oceniło go jako zły bądź bardzo zły. Mężczyźni wykazali się wyższą samooceną stanu zdrowia niż kobiety. Do osób z wysoką samooceną zaliczono studentów, którzy nie mają nikogo na utrzymaniu i którzy otrzymują wyższe wynagrodzenie miesięczne. Niższa samoocena cechowała osoby o gorszym statusie materialnym. Badanie potwierdziło silną zależność pomiędzy wysoką samooceną stanu zdrowia przez respondentów a dobrą sytuacją materialną. Pozostałe czynniki nie miały znaczącego wpływu na ocenę respondentów w aspekcie ich stanu zdrowia.

Autorskie słowa kluczowe: studenci, samoocena zdrowia, czynniki socjoekonomiczne, uczelnie wyższe
Author's Keywords: students, self-rated health, socio-economic factors, universities
Deskryptory TESE: samoocena, zdrowie, student, szkoła wyższa, ankieta
TESE descriptors: self-evaluation, health, student, higher education, questionnaire
  • Łyszczarz, B., Gawron, A. i Bonek, A. (2014). Socjoekonomiczne determinanty samooceny stanu zdrowia studentów bydgoskich uczelni. Problemy Higieny i Epidemiologii, 3, 754-760.