Tytuł badania: Edukacja zdrowotna w szkolnej praktyce procesu wychowania fizycznego
Data: 2014
Badacz: Piotr Matłosz, Krzysztof Warchoł, Maria Zadarko-Domaradzka

Celem badania była ilustracja realizacji edukacji zdrowotnej prowadzonej w ramach wychowania fizycznego w szkołach województwa podkarpackiego. Zbadano także determinanty warunkujące realizację edukacji zdrowotnej. Badanie miało charakter anonimowy. Posłużono się techniką ankiety. Łącznie wzięło w nim udział 299 nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia (64,2% mężczyzn, 35,8% kobiet). 64,2% nauczycieli opowiedziało się za słusznym włączeniem edukacji zdrowotnej do podstawy programowej. 93% respondentów widziało potrzebę edukacji uczniów w zakresie zdrowia. Nauczyciele ocenili wysoko swoją wiedzę i przygotowanie do prowadzenia zajęć z edukacji zdrowotnej. Głównymi czynnikami różnicującymi czas realizacji edukacji zdrowotnej w badanych szkołach okazały się samoocena poziomu wiedzy nauczycieli w zakresie zdrowia oraz samoocena ich przygotowania do zajęć z tego obszaru. Wnioski z badania są propozycją postrzegania zajęć z wychowania fizycznego jako lekcji prozdrowotnych, a nie tylko prosportowych.

Autorskie słowa kluczowe: nauczyciele, edukacja zdrowotna, wychowanie fizyczne, Podkarpacie, reforma programowa
Author's Keywords: teachers, health education, physical education, Subcarpatian, curriculum reform
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, szkoła, wychowanie fizyczne, ankieta, nauczyciel, reforma programu nauczania
TESE descriptors: health education, school, physical education, questionnaire, teacher, curriculum reform
  • Zadarko-Domaradzka, M., Matłosz, P. i Warchoł, K. (2014). Edukacja zdrowotna w szkolnej praktyce procesu wychowania fizycznego. Problemy Higieny i Epidemiologii, 3, 673-678.