Tytuł badania: Rola czasu spędzanego w Internecie w liberalizacji postaw wobec środków psychoaktywnych wśród uczniów przemyskich szkół gimnazjalnych
Data: styczeń 2014 – czerwiec 2014
Badacz: Jerzy T. Marcinkowski, Marek Motyka

Celem badania była weryfikacja czynników, które wpływają na spożywanie przez uczniów środków odurzających. Dodatkowo zbadano związki i zależności zachodzące pomiędzy ilością spędzanego czasu w internecie przez uczniów a deklarowanymi przez nich postawami wobec zażywania narkotyków. Łącznie w badaniu wzięło udział 838 uczniów szkół gimnazjalnych w Przemyślu (pierwotnie rozesłano prawie 900 ankiet). Dobór klas miał charakter kwotowy (44 klasy). Zastosowano technikę audytoryjną. 37% respondentów nie interesowało się środkami psychoaktywnymi. 29% badanych czerpało wiedzę o tych środkach z internetu, a 23% od znajomych. Wykazano zależność pomiędzy zachowaniami patologicznymi (spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków czy leków bez recepty o narkotycznym potencjale) młodzieży a ilością czasu spędzanego w sieci: jeśli badany uczeń spędzał ponad cztery godziny dziennie w internecie, jego zachowania społeczne stawały się zagrożone wyżej wymienionymi patologiami.

Autorskie słowa kluczowe: narkotyki, szkoła, Internet, postawy wobec narkotyków, liberalizacja postaw, gimnazjum, czas spędzany w Internecie
Author's Keywords: drugs, school, Internet, attitudes towards drugs, liberalization of attitudes, high school, time spent online
Deskryptory TESE: Internet, technologia informacyjno-komunikacyjna, postawa, uczeń, gimnazjum
TESE descriptors: Internet, ICT, attitude, pupil, lower secondary
  • Motyka, M. i Marcinkowski, J.T. (2014). Rola czasu spędzanego w Internecie w liberalizacji postaw wobec środków psychoaktywnych wśród uczniów przemyskich szkół gimnazjalnych. Problemy Higieny i Epidemiologii, 3, 737-743.