Tytuł badania: Style wychowania samotnych matek a zachowania agresywne ich nastoletnich dzieci
Data: [2013]
Badacz: Katarzyna Knopp, Magdalena Pudzianowska-Śliwka

W badaniu wzięło udział 60 samotnych matek w wieku 33-57 lat, także ich dzieci w wieku 13-16 lat (30 dziewcząt i tyle samo chłopców). Matki legitymowały się średnim i zawodowym wykształceniem. Do analizy stylów wychowania wykorzystano kwestionariusz Analiza Stylu Wychowania w Rodzinie – Rodzina Własna M. Ryś. Zachowania dzieci zbadano za pomocą kwestionariusza Nastroje i Humory A.H. Bussa oraz A. Durkee. Na podstawie wyników badania stwierdzono brak istotnej statystycznie zależności między agresją dziewcząt a stylami wychowawczymi matek. Okazało się jednak, że w przypadku chłopców wszystkie style wychowania miały związek z ogólnym poziomem agresji oraz urazą; z napastliwością fizyczną nie korelował styl kochający liberalny. Wystąpiła korelacja między stylem autokratycznym a wszystkimi wskaźnikami agresji oprócz podejrzliwości. Z kolei styl liberalny korelował z ogólnym poziomem agresji, napastliwością fizyczną, słowną, pośrednią oraz poczuciem urazy. Prawidłowe style wychowania, takie jak demokratyczny i liberalny, miały związek (ujemny) z mniejszą liczbą wskaźników agresji.

Deskryptory TESE: przemoc, konflikt, wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą, zachowania
TESE descriptors: violence, conflict, child rearing, childcare, youth protection, behaviour
  • Knopp, K.A. i Pudzianowska-Śliwka, M. (2014). Style wychowania samotnych matek a zachowania agresywne ich nastoletnich dzieci. Fides et Ratio, 3. Pobrane z http://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/Presentations0/14Knopp.pdf