Tytuł badania: Depresja wśród młodzieży licealnej
Data: 2013
Badacz: Mieczysław Dudek

Przedmiotem badawczym był problem depresji. Postawiono m.in. następujace pytania badawcze: jaki jest poziom wiedzy licealistów na temat depresji; jaki jest poziom nasilenia cech depresji mierzonych skalą Becka wśród badanej młodzieży licealnej; czy płeć różnicuje nasilenie depresji wśród badanych licealistów. W badaniu zastosowano Skalę depresji Becka oraz kwestionariusz autorskiej ankiety. W badaniu wzięły udział dwie szkoły średnie z terenu powiatu łukowskiego. Przebadano 180 uczniów z pierwszych i drugich klas, po 90 osób ze szkoły miejskiej i wiejskiej (117 dziewcząt oraz 63 chłopców). Wyniki badania pokazały świadomość licealistów dotyczącą osób cierpiących na depresję w otoczeniu badanych: 6,7% respondentów zadeklarowało, że zna osoby leczące się na depresję. Średnio co drugi uczeń (57,2%) wyraził chęć porozmawiania na temat depresji z osobami bliskimi. Co trzeci uczeń (28,9%) odpowiedział, że potrafiłby zdiagnozować objawy wymienionej choroby. Wnioski z badania są następujące: sytuacja socjoekonomiczna nie różnicuje w sposób istotny statystycznie uczniów. Czynnikiem istotnie różnicującym wyniki jest płeć (częściej na depresję chorują dziewczęta).

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, szkoła, zaburzenia depresyjne, młodzież, organizowanie pomocy
Author's Keywords: children, school, depressive disorders, adolescents and young persons, assistance
Deskryptory TESE: młodzież, zdrowie, choroba, wiedza, szkoła średnia
TESE descriptors: youth, health, illness, knowledge, secondary school
  • Dudek, M. (2014). Depresja wśród młodzieży licealnej. Rocznik Komisji Nauk Pedagogicznych, 67, 139-151.