Tytuł badania: Systemy rodzinne a zachowania twórcze
Data: [2011]
Badacz: Justyna Bakuła, Maria Jankowska

Przedmiotem badania był wpływ systemu rodziny na poziom zachowań twórczych i odtwórczych dzieci wychowujących się w tym systemie. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano takie narzędzia jak Analizę Środowiska Rodzinnego – Rodzina Pochodzenia M. Ryś oraz Kwestionariusz Twórczego Zachowania KANH S. Popka. W badaniu wzięło udział 62 studentów pierwszego roku (wiek badanych: 20 lat). W próbie badawczej było 31 mężczyzn i 31 kobiet. Najczęściej występującą strukturą rodzinną wśród studentów była rodzina prawidłowa (33 matki, 26 ojców). Jako chaotyczną strukturę rodziny określono w odniesieniu do 4 ojców i 3 matek. Z kolei 57 ojców i 58 matek uzyskało niskie i bardzo niskie wyniki dotyczące struktury rodziny władzy. Równie rzadko badani wychowywali się w strukturze rodziny nadopiekuńczej i uwikłanej. Najczęściej stosowanym stylem w rodzinach respondentów był styl demokratyczny wśród matek i autokratyczny wśród ojców; rzadko stosowano natomiast styl liberalny. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że studenci pochodzący z rodzin o prawidłowej strukturze charakteryzowali się niskim konformizmem, wysokim nonkonformizmem, niskim poziomem zachowań algorytmicznych, co wskazuje na wysoki poziom twórczości i niski zachowań odtwórczych. Okazało się także, że osoby z rodzin nadopiekuńczych były nastawione bardziej nonkonformistycznie i twórczo (gdy ojciec był nadopiekuńczy). Z kolei system chaotyczny dodatnio korelował z postawą odtwórczą respondentów, a ujemnie – z twórczą.

Deskryptory TESE: kreatywność, osobowość, rodzina, rodzice, wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą
TESE descriptors: creativity, personality, family, parents, child rearing, childcare, youth protection
  • Jankowska, M. (2012). Systemy rodzinne a zachowania twórcze. Fides et Ratio, 3. Pobrane z http://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/Presentations0/2012-3Jankowska.pdf