Tytuł badania: Systemy finansowania zajęć pozalekcyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego
Projekt badawczy:
  • Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym
  • Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym
pokaż badania
Data: grudzień 2011 – luty 2012
Badacz:

Badanie miało na celu analizę systemów finansowania zajęć pozalekcyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć dla uczniów wybitnie zdolnych. Badanie przebiegało w dwóch etapach: 1) ankieta internetowa wypełniona przez 381 pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Pytania dotyczyły: organizacji i zasad finansowania zajęć pozalekcyjnych w gminie; osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne; adresatów dodatkowych zajęć (w tym szczególnie uczniów zdolnych), miejsc odbywania zajęć pozalekcyjnych, ich tematyki, organizatorów i inicjatorów, źródeł finansowania (w tym wykorzystania środków z funduszy UE); 2) indywidualne pogłębione wywiady telefoniczne z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, odpowiedzialnych za oświatę, oraz z dyrektorami szkół. Respondenci omawiali swoje poglądy na temat zajęć pozalekcyjnych (ich roli w lokalnym systemie oświaty, przyczyn i sposobów organizacji, tematyki, źródeł finansowania dodatkowych zajęć dla uczniów). Wyniki badania ujawniły m.in. wysoki poziom niewiedzy i obojętność organów prowadzących szkoły wobec organizacji dodatkowych zajęć pozalekcyjnych (w tym dla uczniów uzdolnionych).

Deskryptory TESE: zajęcia pozalekcyjne, szczebel lokalny, szczebel administracyjny, finansowanie edukacji, postępy w nauce, zarządzanie szkołą
TESE descriptors: supervised study, local level, administrative level, financing of education, study progress, school management
  • Systemy finsansowania zajęć pozalekcyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. (2012). Pobrane z http://www.ore.edu.pl/strona-ore/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=125:finansowanie-owiaty&Itemid=1177