Tytuł badania: Wycieczka jako podstawowa forma turystyki i krajoznawstwa w edukacji dziecka w wieku przedszkolnym
Data: [2013]
Badacz: Katarzyna Wojciechowska

Celem badania była weryfikacja opinii rodziców i nauczycieli przedszkoli o roli wycieczek w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Postawiono m.in. następujące pytania: w jaki sposób nauczyciele wybierają miejsce odbywania wycieczki, jakimi kierują się przesłankami; jaki jest stosunek dzieci i nauczycieli do organizowania wycieczek i uczestniczenia w nich; w jakim stopniu udział w wycieczkach kształtuje ciekawość poznawczą i zainteresowania przedszkolaków. Wykorzystano metodologię sondażu diagnostycznego. Narzędziem był kwestionariusz ankiety. Łącznie przebadano 30 nauczycieli i 12 rodziców. Dodatkowo przeprowadzono rozmowy z dziećmi, wykorzystując kwestionariusz wywiadu (50 osób). Dane z badania poddano analizie jakościowej. Z badania wynika, że kategoria wycieczki jest znacząca dla nauczycieli i dzieci. Jest to według nich atrakcyjna forma spędzania czasu, źródło uciech i zabawy. Dzięki wycieczkom osiągane są poznawcze cele kształcenia, rozwój wiedzy i ciekawości poznawczej u dzieci. Wniosek z badania jest postulatem częstszego wykorzystywania wycieczek o charakterze edukacyjnym w szkole i domu.

Autorskie słowa kluczowe: edukacja przedszkolna, rozwój dziecka, wycieczka
Author's Keywords: kindergarten education, child's development, excursion
Deskryptory TESE: turystyka, edukacja, dziecko, edukacja przedszkolna, rozwój dziecka
TESE descriptors: tourism, education, child, pre-primary education, child development
  • Wojciechowska, K. (2014). Wycieczka jako podstawowa forma turystyki i krajoznawstwa w edukacji dziecka w wieku przedszkolnym. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 46, 212-218.