Tytuł badania: Tło społeczne i niektóre elementy sytuacji studiowania nieatrakcyjnych kierunków, na przykładzie studentów wychowania fizycznego
Data: 2014
Badacz: Krzysztof Jankowski, Witold Rekowski

Celem badania była weryfikacja, czy na kierunkach studiów potencjalnie nieatrakcyjnych studiują osoby o niższym statusie społecznym. W badaniu wzięli udział studenci pierwszego roku studiów magisterskich z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Narzędziem badawczym był kwestionariusz wywiadu. Wyniki badania opracowano z wykorzystaniem analizy statystycznej. Dobór osób do badania miał charakter losowy. Łącznie wzięło w nim udział 412 osób z takich kierunków studiów jak: wychowanie fizyczne, fizjoterapia, turystyka i rekreacja (58,5% kobiet, 41,5% mężczyzn). Wyniki badania pokazały poziom zadowolenia ze studiowanych kierunków: wychowanie fizyczne (68,6%), fizjoterapia (52,7%), turystyka i rekreacja (42,4%). Badanie potwierdziło, że na nieatrakcyjnych kierunkach studiów kształcą się ludzie, którzy pochodzą z rodzin o niższym statusie materialnym. Pośród trzech wyżej wymienionych kierunków najbardziej prestiżowe okazało się wychowanie fizyczne. Wnioski z badania pokazały, że pozycja społeczna wpływa na sytuację studiowania.

Autorskie słowa kluczowe: sytuacja studiowania, bariery pochodzenia, nierówności edukacyjne w szkołach wyższych, atrakcyjność kierunków studiów
Author's Keywords: studying situation, barriers of origin, educational inequalities in higher education, attractiveness of degree courses
Deskryptory TESE: studia wyższe, student, wychowanie fizyczne, analiza statystyczna, edukacja
TESE descriptors: higher education course, student, physical education, statistical analysis, education
  • Rekowski, W. i Jankowski, K.W. (2015). Tło społeczne i niektóre elementy sytuacji studiowania nieatrakcyjnych kierunków, na przykładzie studentów wychowania fizycznego. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 48, 137-150.