Tytuł badania: Wybory ścieżki kształcenia a sytuacja zawodowa Polaków
Typ badania: cykliczne
Data: 2011
Badacz:

Celem badania było przedstawienie ścieżek edukacyjnych Polaków, a także czynników wpływających na ich wybory edukacyjne oraz konsekwencji z tym związanych. Badanie o charakterze modułowym przeprowadzono na grupie reprezentacyjnej w gospodarstwach domowych. Zastosowano metodę rotacji miesięcznej. Dobór próby nastąpił za pomocą schematu losowania dwustopniowego z warstwowaniem na pierwszym stopniu. W badaniu wykorzystano dwa kwestionariusze: dla gospodarstwa domowego oraz indywidualny. W badaniu wzięło udział 3858 gospodarstw domowych, czyli łącznie 8608 osób. Wyniki badania pokazały m.in. plany i aspiracje osób badanych związane z dalszym kształceniem: 44,81% zadeklarowało rozwój w naukach społecznych, gospodarce i prawie, 9,95% w nauce, 9,08% w technice, przemyśle i budownictwie. Do głównych przyczyn wyboru szkoły zaliczono: możliwość kształcenia w oczekiwanym zawodzie/odpowiedni program (34,11%), dostępność i łatwy dojazd od miejsca zamieszkania (14,77%), wysoki poziom nauczania (14,23%). Głównymi przyczynami niekontynuowania nauki były: brak potrzeby (26,04%) czy podjęcie pracy (25,66%).

Deskryptory TESE: planowanie edukacji, kariera zawodowa, kariera szkolna, Polska, praca
TESE descriptors: educational planning, career, school career, Poland, labour
  • Główny Urząd Statystyczny. (2013). Wybory ścieżki kształcenia a sytuacja zawodowa Polaków. Pobrane z http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/edukacja/edukacja/wybory-sciezki-ksztalcenia-a-sytuacja-zawodowa-polakow,7,1.html