Tytuł badania: The attitude of students of Academy of Physical Education to alcohol consumption
Data: [2013]
Badacz: Andrzej Borzęcki, Anna Czeczuk, Elżbieta Huk-Wieliczuk, Katarzyna Wójtowicz-Chomicz

W badaniu wzięło udział 276 studentów wychowania fizycznego, w tym 206 mężczyzn i 70 kobiet. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano anonimowy kwestionariusz ankiety, zawierający test AUDIT. Na podstawie wyników podzielono respondentów na trzy grupy: A – studenci deklarujący ryzykowne spożycie alkoholu; B – studenci wykazujący symptomy uzależnienia od alkoholu; C – studenci pijący alkohol w sposób szkodliwy. Wyniki pomiaru wykazały, że wśród studentów wychowania fizycznego rzadko występują osoby utrzymujące abstynencję od alkoholu. Nie stwierdzono, by wiedza na temat szkodliwego wpływu alkoholu na zdrowie miała wpływ na zmniejszone spożycie napojów alkoholowych wśród studentów. W badanej próbie 3,26% studentów deklarowało całkowitą abstynencję, a 2,53% nie piło alkoholu w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie. 75,72% badanych należało do grupy pijącej alkohol w sposób ryzykowny, 1,81% respondentów natomiast zaliczono do grupy osób uzależnionych od alkoholu. 22,47% respondentów piło alkohol w sposób szkodliwy dla zdrowia. Piwo było najczęściej spożywanym alkoholem wśród studentów. 2,74% ankietowanych wskazało prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jako negatywną konsekwencję picia alkoholu, 5,79% wymieniło w tym kontekście podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych, 43,47% udział w bójkach, 3,62% wandalizm. Co czwarta badana osoba wskazała amnezję jako negatywną konsekwencję alkoholizowania się. 81,8% studentów nie dezaprobowało nadmiernego spożycia alkoholu wśród rówieśników.

Author's Keywords: students, alcohol, AUDIT test
Deskryptory TESE: student, zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, postawa, zachowania społeczne, przemoc, konflikt
TESE descriptors: student, health, illness, health problems, attitude, social behaviour, violence, conflict
  • Wójtowicz-Chomicz, K., Czeczuk, A., Huk-Wieliczuk, E. i Borzęcki, A. (2014). The attitude of students of Academy of Physical Education to alcohol consumption. Polish Journal of Public Health, 4, 206-208.