Tytuł badania: The analysis of opinions and attitudes of students of nursing with respect to the observance of patient’s rights in Poland
Data: 1 października 2013 – 16 lutego 2014
Badacz: Jarosława Belowska, Joanna Gotlib, Anna Kaczyńska, Mariusz Panczyk, Zofia Sienkiewicz, Aleksander Zarzeka

W badaniu wzięło udział 375 studentów magisterskich studiów uzupełniających, w tym 363 kobiety i 13 mężczyzn. Studentów uczestniczących w kursie e-learningowym (TIK) poświęconym prawu w opiece medycznej poproszono o napisanie eseju na temat ich obserwacji związanych z prawami pacjenta, respektowanymi bądź nie w placówkach, w których pracowali. Do analizy zakwalifikowano 332 eseje. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że 59% studentów pielęgniarstwa stykało się często z łamaniem praw pacjenta, w tym w zakresie prywatności i godności (98% wskazań), uzyskiwania informacji (91%), odpowiedniej pomocy medycznej (85%). 77% studentów pielęgniarstwa zetknęło się z łamaniem przez personel medyczny poufności informacji dotyczących pacjenta. Na podstawie wyników badania stwierdzono m.in., że aspekty etyczne powinny być nauczane w większym stopniu na studiach medycznych.

Author's Keywords: education, knowledge, law, medical personnel, health services
Deskryptory TESE: zdrowie, medycyna człowieka, student, problemy zdrowotne, prawa człowieka, postawa, nauczanie na odległość, e-kształcenie, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: health, human medicine, student, health problems, human rights, attitude, distance learning, e-learning, ICT
  • Belowska, J. i in. (2014). The analysis of opinions and attitudes of students of nursing with respect to the observance of patient’s rights in Poland. Polish Journal of Public Health, 4, 209-214.