Tytuł badania: The attitude of the students of the Academy of Physical Education to smoking habits
Data: [2014]
Badacz: Andrzej Borzęcki, Anna Czeczuk, Elżbieta Huk-Wieliczuk, Katarzyna Wójtowicz-Chomicz

Celem badania było określenie postaw studentów wychowania fizycznego wobec palenia papierosów, a także stopnia uzależnienia od palenia i motywacji związanej z paleniem papierosów. W badaniu wzięło udział 276 studentów, w tym 206 mężczyzn i 70 kobiet. 29,71% ankietowanych było palaczami w momencie przeprowadzania badania, w tym 18,11% paliło okazjonalnie. Spośród wszystkich studentów 30,79% ankietowanych nigdy nie paliło papierosów, a 21,39% paliło w przeszłości, ale nie podejmowało palenia w ciągu ostatniego roku. Mniejszość obecnych palaczy i ekspalaczy rozpoczęło palenie papierosów w wieku 16 lat, inicjacja w przypadku pozostałych odbyła się wcześniej. 54,8% respondentów palących wypalało w ciągu 1-3 dni całą paczkę papierosów. 47,72% studentów, w tym 60,31% kobiet i 39,62% mężczyzn, zaliczono do grupy o niskim poziomie uzależnienia od palenia. Średni poziom uzależnienia ujawniło 34,84% respondentów, w tym 56,52% kobiet i 43,48% mężczyzn. 17,44% studentów natomiast należało do grupy o wysokim stopniu uzależnienia od nikotyny. Płeć nie miała wpływu na motywację skłaniającą do palenia papierosów. Wszyscy badani, palący i niepalący, byli świadomi negatywnego wpływu palenia na zdrowie.

Author's Keywords: students, nicotine smoking, Fageström test, Schneider test
Deskryptory TESE: zdrowie, problemy zdrowotne, medycyna człowieka, student, zachowania społeczne, postawa
TESE descriptors: health, health problems, human medicine, student, social behaviour, attitude
  • Wójtowicz-Chomicz, K., Czeczuk, A., Huk-Wieliczuk, E. i Borzęcki, A. (2014). The attitude of the students of the Academy of Physical Education to smoking habits. Polish Journal of Public Health, 4, 203-205.