Tytuł badania: Odżywianie i aktywność fizyczna jako elementy stylu życia młodzieży licealnej
Data: 2011 – 2012
Badacz: Anna Bochenek, Anna Grabowiec

W badaniu wzięło udział łącznie 324 uczniów liceów z takich miejscowości jak Janów Lubelski, Biała Podlaska i Łuków. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. W badanej próbie było 188 dziewcząt i 136 chłopców. Codzienne spożycie śniadania zadeklarowało 82,4% chłopców i blisko 50% dziewcząt. 24,5% uczennic przyznało, że je śniadanie czasami. 94,1% chłopców i 78,7% dziewcząt codziennie jadło obiad. Stosunkowo rzadko licealiści spożywali kasze – 34,6% dziewcząt i 37,6% uczniów jadło je rzadko albo nigdy ich nie jadało. Odnotowano natomiast wysokie spożycie mleka, produktów mlecznych, tłuszczów roślinnych, ziemniaków oraz cukru i słodyczy (codzienne spożycie tych produktów deklarowała blisko co druga osoba). Respondentów zapytano również o podejmowaną przez nich aktywność ruchową. Minimum raz w tygodniu ćwiczyło 15,4% dziewcząt i 36% chłopców, kilka razy w miesiącu – 29,8% dziewcząt i 39,7% chłopców, sporadycznie – 35,6% dziewcząt i 16,2% chłopców, wcale nie podejmowało aktywności 19,2% dziewcząt i 8,1% chłopców. 66,5% uczennic określiło swoją sprawność fizyczną jako przeciętną, a 1,6% jako wybitną, 26,1% zaś jako bardzo dobrą. Z kolei wśród chłopców 60,3% uważało swoją sprawność za bardzo dobrą, 7,4% za wybitną, 28,7% zaś za przeciętną. 14,4% dziewcząt i 11% chłopców w ogóle nie uczestniczyło w zajęciach z wychowania fizycznego.

Autorskie słowa kluczowe: aktywność fizyczna, styl życia, odżywianie, młodzież
Author's Keywords: physical activity, lifestyle, nutrition, adolescents (teenagers)
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, zdrowie, wychowanie fizyczne, sprawność, rozwój fizyczny
TESE descriptors: health education, nutrition education, health, physical education, efficiency, physical development
  • Bochenek, A. i Grabowiec, A. (2013). Odżywianie i aktywność fizyczna jako elementy stylu życia młodzieży licealnej. Lubelski Rocznik Pedagogiczny, XXXII, 202-213.