Tytuł badania: Wiedza rodziców 10-letnich uczniów szkoły podstawowej w Lublinie na temat leków OTC
Data: kwiecień 2011
Badacz: Mariola Janiszewska, Ewa Kawiak-Jawor, Teresa Bernadetta Kulik, Damian M. Szymczyk, Agnieszka Zabłocka, Dorota Żołnierczuk-Kieliszek

W badaniu uczestniczyło 107 rodziców 10-letnich uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 40 im. Leona Kruczkowskiego w Lublinie. W badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, a w jej ramach posłużono się kwestionariuszem ankiety. W badanej próbie znalazło się 70 kobiet i 37 mężczyzn. Średnia wieku respondentów wyniosła 37,9 roku. Średnie wykształcenie posiadało 38,3% rodziców, a wyższe 41,1%. Informacje na temat leków OTC rodzice pozyskiwali głównie od lekarza (52,3% wskazań), farmaceuty (52,3%), a także opierali się w tym zakresie na własnym doświadczeniu (41,1%). 18,7% przy wyborze leków OTC stosowanych u ich dzieci kierowało się reklamami leków, a 27,1% opiniami rodziny i znajomych. Największym zaufaniem – jeśli chodzi o wiarygodność informacji na temat leków OTC – rodzice darzyli lekarza. 56,1% respondentów podawało swoim dzieciom leki OTC podczas leczenia kaszlu, 50% stosowało leki przeciw bólowi gardła, a 49% leki przeciwgorączkowe. 58,8% ankietowanych deklarowało, że zawsze czyta ulotkę informacyjną dołączoną do leków, 26,2% robiło to czasami, a 14,9% rzadko. 17,8% rodziców przyznało, że podawało swoim dzieciom dawkę leków OTC większą niż zalecana. 43% badanych deklarowało, że zawsze sprawdza, jakie substancje czynne zawiera lek OTC. 46,7% ogółu respondentów miało świadomość szkodliwego działania leków OTC na organizm dziecka.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, rodzice, leki OTC, dawkowanie leku, ulotka informacyjna dla pacjenta, data ważności
Author's Keywords: children, parents, OTC drugs, drug administration schedule, patient information leaflet, expiry date
Deskryptory TESE: rodzice, opieka nad dzieckiem, zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, wiedza
TESE descriptors: parents, childcare, health, illness, health problems, knowledge
  • Żołnierczuk-Kieliszek, D. i in. (2014). Wiedza rodziców 10-letnich uczniów szkoły podstawowej w Lublinie na temat leków OTC. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4, 374-378.