Tytuł badania: Poziom kultury politycznej studentów AWF
Data: 1988 – 1989
Badacz: Halina Tarnowska

Badania poświęcone poziomowi kultury politycznej studentów wychowania fizycznego przeprowadzono w grupie 89 osób studiujących na drugim i trzecim roku AWF w Katowicach. W badaniu wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. W anonimowej ankiecie, zawierającej pytania otwarte, pytano o: rozumienie pojęcia „kultura polityczna”, co albo kto odgrywa zasadniczą rolę w kształtowaniu kultury politycznej, głównie młodzieży, ale nie tylko. Prawie połowa studentów (47,2%) odpowiedziała, że „kultura polityczna” to zainteresowanie polityką, a także znajomość faktów politycznych. Dla 22,4% badanych pojęcie to oznacza ocenę zjawisk politycznych i sądy wartościujące na temat instytucji politycznych. Sześć osób udzieliło odpowiedzi nie na temat albo w ogóle nie podało definicji pojęcia. Do wzorów i zachowań politycznych, uznawanych w społeczeństwie, studenci zaliczyli: tolerancję (27%), szacunek dla odmiennych poglądów (13,4%), odpowiednie postępowanie w stosunkach politycznych (38,2%), aktywność obywatelską (10,1%). W kształtowaniu kultury politycznej najważniejsza jest – według badanych – telewizja (tak odpowiedziało prawie 70% studentów). Nieco mniej wskazań otrzymała prasa. Jedynie dla 15,7% badanych nauczyciele mają znaczenie w kształtowaniu kultury politycznej. Badanie pokazało, że młodzi ludzie rozumieją pojęcie kultury politycznej niedostatecznie, w większości nie zaliczają do jego definicji elementarnych zachowań, takich jak: tolerancja, szacunek dla odmiennych poglądów itp. Zatem edukacja obywatelska jest niewystarczająca w przypadku młodzieży, więc powinno się położyć większy nacisk na te kwestie w programach nauczania.

Deskryptory TESE: sytuacja polityczna, polityka, postawa, wychowanie obywatelskie, obywatel
TESE descriptors: political situation, politics, attitude, civics, citizen
  • Tarnowska, H. (1991). Poziom kultury politycznej studentów AWF. Zeszyty Metodyczno-Naukowe, 1, 33-40.