Tytuł badania: Turystyka aktywna młodzieży studenckiej jako forma zdrowego stylu życia
Data: [2014]
Badacz: Bożena Danuta Alejziak

Celem badania było określenie form turystyki, w których uczestniczą studenci, a także preferowanych rodzajów turystyki aktywnej wśród młodzieży studenckiej. Próbowano również scharakteryzować bariery, które utrudniają studentom uczestniczenie w aktywnej turystyce. W badaniu wzięło udział 182 studentów, w tym po 91 z Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, a w jej ramach technikę ankiety. W turystyce aktywnej uczestniczyło 52,75% ankietowanych, natomiast w turystyce wypoczynkowej – 37,91%. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że turystykę masową częściej wybierali studenci politechniki. 68,78% badanych przyznało, że w ich otoczeniu nie ma osób zajmujących się turystyką aktywną. Tylko w przypadku 2,20% studentów ich rodzice byli dla nich wzorem do uprawiania turystyki aktywnej. Wśród barier utrudniających uprawianie turystyki aktywnej wskazywano m.in. brak środków finansowych (61,54% przyszłych inżynierów i 50,55% przyszłych pracowników turystyki), brak czasu (odpowiednio: 52,74% i 64,84%), brak odpowiedniego towarzystwa (23,08% i 24,17%). Zły stan zdrowia w tym kontekście wskazało 12,08% przyszłych inżynierów i 4,4% przyszłych pracowników turystyki.

Autorskie słowa kluczowe: zdrowie, styl życia, aktywność ruchowa
Author's Keywords: health, lifestyle, physical activity
Deskryptory TESE: zdrowie, zajęcia rekreacyjne, wypoczynek, pedagogika czasu wolnego, student, życie studenckie
TESE descriptors: health, leisure activities, leisure, leisure education, student, student life
  • Alejziak, B.D. (2015). Turystyka aktywna młodzieży studenckiej jako forma zdrowego stylu życia. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1, 13-19.