Tytuł badania: Dojrzałość żywieniowa matki a waga dziecka w wieku przedszkolnym
Data: [2014]
Badacz: Anna Najder, Adrianna Potocka

Celem badania było ustalenie zależności pomiędzy dojrzałością żywieniową matek a masą ciała ich dzieci. W badaniu wzięło udział 400 kobiet – matek dzieci uczęszczających do przedszkoli w pięciu województwach: pomorskim, mazowieckim, lubelskim, śląskim i lubuskim. Średni wiek respondentek wyniósł 30,37 roku. Do zebrania materiału badawczego (badanie miało charakter indywidualny) wykorzystano ankietę socjodemograficzną oraz autorski Kwestionariusz Dojrzałości Żywieniowej. Analizy (korelacyjnej i jednoczynnikowej analizy wariancji) zebranych danych dokonano za pomocą programu STATISTICA 10. Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono, że wskaźnik BMI dzieci maleje wraz ze wzrostem dojrzałości żywieniowej w zakresie akceptacji i przestrzegania zasad racjonalnego dostarczania energii z pożywieniem. Z kolei dzieci matek, u których stwierdzono niski albo przeciętny poziom dojrzałości żywieniowej, wykazywały się wyższymi wartościami BMI niż ich rówieśnicy, których matki prezentowały wysoki poziom dojrzałości żywieniowej. Na tej podstawie wysnuto wniosek, zgodnie z którym można oczekiwać, że niższy poziom dojrzałości żywieniowej dzieci w wieku przedszkolnym może skutkować problemami zdrowotnymi dzieci na tle przekarmienia.

Autorskie słowa kluczowe: rodzice, zachowania żywieniowe, dojrzałość żywieniowa, wskaźnik BMI, otyłość dziecięca
Author's Keywords: parents, eating behaviours, eating maturity, BMI, childchood obesity
Deskryptory TESE: opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka, edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, rozwój dziecka, problemy zdrowotne, rodzice, choroba, zdrowie
TESE descriptors: childcare, child rearing, health education, nutrition education, child development, health problems, parents, illness, health
  • Potocka, A. i Najder, A. (2014). Dojrzałość żywieniowa matki a waga dziecka w wieku przedszkolnym. Pielęgniarstwo Polskie, 3, 198-202.