Tytuł badania: Zachowania żywieniowe wybranych grup studentów warszawskich uczelni
Data: 2013
Badacz: Alicja Kucharska, Ewa Michota-Katulska, Justyna Moszkowicz, Beata Sińska, Magdalena Zegan

W badaniu wzięło udział 200 studentów (dobór próby miał charakter celowy) Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i Politechniki Warszawskiej (PW); po 100 reprezentujących daną uczelnię. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, a w jej ramach technikę ankiety, złożonej z 28 pytań na temat zachowań żywieniowych i z metryczki. Poziom postrzegania swoich nawyków żywieniowych był w obu grupach podobnych. Wśród studentów WUM swoje żywienie jako dobre określiło 42% i tyle samo jako średnie; wśród studentów PW odpowiednio: 43% i 37%. Studenci WUM jako napój preferowali wodę (84 wskazania), a na drugim miejscu herbatę (79). Z kolei studenci PW wskazywali przede wszystkim na herbatę (83 wskazania), a na drugim miejscu na wodę (68). W grupie studentów WUM 67% jadało dziennie 4-5 posiłków, natomiast wśród studentów PW 45% wskazało 4-5 posiłków i taki sam odsetek 3 posiłki. Blisko 70% studentów z obu grup przyznało się do podjadania między posiłkami. 36 osób z WUM i 38 z PW między posiłkami sięgało po słodycze. Ryby w badanej próbie studentów były spożywane najczęściej 1-2 razy w tygodniu (68% studentów WUM i 65% PW).

Autorskie słowa kluczowe: studenci, zachowania żywieniowe
Author's Keywords: students, dietary habits
Deskryptory TESE: zdrowie, edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, student, życie studenckie
TESE descriptors: health, health education, nutrition education, student, student life
  • Zegan, M., Michota-Katulska, E., Moszkowicz, J., Sińska, B. i Kucharska, A. (2015). Zachowania żywieniowe wybranych grup studentów warszawskich uczelni. Pielęgniarstwo Polskie, 1, 47-53.