Tytuł badania: Problem ortoreksji w grupie studentów kierunku dietetyka
Data: 2012 – 2013
Badacz: Ewa Gubiec, Paweł Rasmus, Tomasz Sobów, Agnieszka Stetkiewicz‑Lewandowicz

Celem badania było stwierdzenie, czy studenci dietetyki są zagrożeni ortoreksją. W badanej próbie znalazło się 155 respondentów, w tym 140 kobiet i 15 mężczyzn, studiujących na studiach licencjackich i magisterskich uzupełniających. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano ankietę personalną, test Bratmana i kwestionariusz ORTO-15 (dwa ostatnie narzędzia do pomiaru zagrożenia ortoreksją). W badanej próbie 5% studentów cierpiało na zaburzenia odżywiania w przeszłości, 1 osoba borykała się z takim zaburzeniem w obecnym czasie, a w przypadku 6% studentów ich choroba wymagała stosowania specjalnej diety. Na podstawie wyników testu Bratmana stwierdzono, że wśród badanych były 52 osoby z ortoreksją, a 60 – z podwyższonym ryzykiem; 43 studentów określono jako osoby zdrowe. Z kolei na podstawie wyników testu ORTO-15 91 badanych określono jako osoby z ortoreksją, 64 zaś okazały się zdrowe. Wyniki badania pozwalają wnioskować, że wśród studentów dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi zagrożenie ortoreksją jest wysokie – w porównaniu z wynikami podobnych badań. Stwierdzono ponadto, że mniejsze zagrożenie ortoreksją dotyczy mężczyzn niż kobiet. Na podstawie wyników kwestionariusza Bratmana zauważono mniejszą tendencję do ortoreksji wśród studentów między pierwszym a drugim rokiem studiów licencjackich. Podobny spadek odnotowano między pierwszym a drugim rokiem studiów uzupełniających magisterskich na podstawie wyników testu ORTO-15.

Autorskie słowa kluczowe: zaburzenia odżywiania, ortoreksja, studenci dietetyki
Author's Keywords: eating disorders, orthorexia, dietetic students
Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, zachowania, edukacja żywieniowa, edukacja zdrowotna, student
TESE descriptors: health, illness, health problems, behaviour, nutrition education, health education, student
  • Gubiec, E., Stetkiewicz-Lewandowicz, A., Rasmus, P. i Sobów, T. (2015). Problem ortoreksji w grupie studentów kierunku dietetyka. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1, 95-100.