Tytuł badania: Specyfika zaburzeń zachowania u uczniów szkół podstawowych
Data: [2013]
Badacz: Łukasz Szwejka

W badaniu wzięło udział 190 uczniów ze szkół podstawowych. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że odsetek uczniów, których zachowania mieszczą się w normie, wynosi 84,73%. Z kolei 7,36% badanych mieściło się w tym zakresie na granicy normy, a 7,89% przejawiało zachowania powyżej normy klinicznej. W zakresie zaburzeń internalizacyjnych w normie mieściło się blisko 80% badanych. Blisko co czwarty był akceptowany w grupie rówieśniczej (3,15% było gwiazdami socjometrycznymi). 16,31% młodzieży miało w grupie rówieśniczej przeciętny status, a 35,78% to uczniowie izolowani przez rówieśników. Okazało się przy tym, że osoby izolowane wykazywały również większe nasilenie w skalach zaburzeń internalizacyjnych i eksternalizacyjnych. Natomiast wśród osób akceptowanych (N = 47) poziom zaburzeń kształtował się na poziomie 28,16%.

Autorskie słowa kluczowe: zaburzenia zachowania, relacje rówieśnicze, odrzucenie rówieśnicze, przestępczość
Author's Keywords: conduct disorders, peer relationships, peer rejection, crime
Deskryptory TESE: specjalne potrzeby edukacyjne, zachowania, wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, relacje międzygrupowe, relacje interpersonalne, przestępczość, konflikt, przemoc szkolna, atmosfera w klasie
TESE descriptors: special educational needs, behaviour, child rearing, childcare, intergroup relations, interpersonal relations, dellinquency, conflict, bullying, classroom climate
  • Szwejka, Ł. (2014). Specyfika zaburzeń zachowania u uczniów szkół podstawowych. Społeczeństwo i Rodzina, 3, 106-118.