Tytuł badania: Poziom zachowań zdrowotnych kieleckich licealistów
Data: kwiecień 2013
Badacz: Paulina Barcicka, Paweł F. Nowak

Przedmiotem badania był poziom nasilenia zachowań zdrowotnych wśród uczniów liceów z Kielc. Analizie poddano 4 kategorie zachowań zdrowotnych: prawidłowe nawyki żywieniowe, zachowania profilaktyczne, praktyki zdrowotne oraz pozytywne nastawienie psychiczne. W badaniu wzięło udział 392 uczniów, w tym 243 dziewcząt i 149 chłopców, uczęszczających do 5 największych liceów w Kielcach. Średnia wieku respondentów wynosiła 18 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano Inwentarz Zachowań Zdrowotnych w polskiej adaptacji Juczyńskiego. Średnie dotyczące zachowań zdrowotnych wśród dziewcząt i chłopców nie różniły się między sobą na poziomie istotności statystycznej. Okazało się przy tym, że niższy poziom wskaźnika dotyczącego zachowań zdrowotnych wystąpił u dziewcząt (65,43%) niż chłopców (51,01%). Tym samym stwierdzono, że uczennice częściej niż uczniowie przejawiają zachowania antyzdrowotne. Dziewczęta jednak w porównaniu z chłopcami uzyskały wyższe wyniki w zakresie prawidłowych nawyków żywieniowych (różnica istotna statystycznie; jedyna między dziewczętami a chłopcami, jeśli chodzi o poszczególne kategorie zachowań zdrowotnych). Młodzież osiągnęła wyższe wyniki w zakresie praktyk zdrowotnych i pozytywnego nastawienia psychicznego niż prawidłowych nawyków żywieniowych i zachowań profilaktycznych. Na podstawie wyników badania zasugerowano niezbędność programowych działań edukacyjnych, związanych z promocją zdrowia i zdrowego stylu życia.

Autorskie słowa kluczowe: zdrowie, styl życia, młodzież, promocja zdrowia, zachowania zdrowotne
Author's Keywords: health, lifestyle, youth, health promotion, health behaviors
Deskryptory TESE: zdrowie, sprawność, problemy zdrowotne, samoocena, edukacja żywieniowa, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: health, efficiency, health problems, self-evaluation, nutrition education, health education
  • Nowak, P.F. i Barcicka, P. (2015). Poziom zachowań zdrowotnych kieleckich licealistów. Problemy Higieny i Epidemiologii, 1, 157-161.