Tytuł badania: Liczba nauczycieli kontra liczba dzieci
Data: [2014]
Badacz:

Raport jest zestawieniem informacji pochodzących z bazy danych oświatowego Systemu Analiz Samorządowych (SAS). System ten z kolei czerpał z Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Raport pokazuje tendencje zmian w oświacie od roku szkolnego 2006/2007 do 2013/2014. Zestawienia dotyczą w głównej mierze nauczycieli i ich pracy oraz liczby uczniów, a także dzieci. Z opracowania wynika, że od 2006 r. liczba zatrudnionych nauczycieli plasuje się na zbliżonym poziomie (z niewielkimi odchyleniami). Dla przykładu: w 2006 r. pracujących nauczycieli było w Polsce 650 000, sześć lat później o 1000 mniej. Odnotowano natomiast spadek liczby dzieci: z 6 300 000 (2006 r.) do 5 142 000 (2013 r.). Obliczono, że łączny spadek liczby nauczycieli zatrudnionych w oświacie samorządowej wyniósł 5,4%. Dodatkowo zauważono ogólny spadek zatrudnienia w szkołach o 14,5% oraz wzrost zatrudnialności w przedszkolach o 29,1%. Ten drugi wskaźnik tłumaczyłaby zwiększająca się od 2006 r. liczba dzieci w wieku przedszkolnym (do 2013 r. odnotowano wzrost liczby dzieci we wskazanym wieku o połowę).

Deskryptory TESE: nauczyciel, dziecko, zawód nauczyciela, uczeń, szkoła
TESE descriptors: teacher, child, teaching profession, pupil, school
  • Liczba nauczycieli kontra liczba dzieci. (2015). Wspólnota: Pismo Samorządu Terytorialnego, 8, 48-49.