Tytuł badania: Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Raport z badań jakościowych i ilościowych
Data: kwiecień 2013 – maj 2013
Badacz:

Raport badawczy powstał w oparciu o jakościowe i ilościowe metody pozyskiwania danych. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo dzieci w internecie. Badanie jakościowe miało na celu diagnozę postaw i wiedzy na temat zagrożeń związanych z siecią. Przebadano rodziców oraz dzieci z wykorzystaniem: forum, zogniskowanych wywiadów grupowych, wywiadów typu affinity. Łącznie przeprowadzono 4 sesje i 11 wywiadów. W badaniu ilościowym także uczestniczyli rodzice (702 osoby, w tym 63% kobiet) i dzieci (500 osób,  tym 51% chłopców). Zastosowano techniki: CATI i PAPI. Wyniki badań pokazały, że dzieci i rodzice najczęściej korzystają z internetu (TIK) w domu (po 100% odpowiedzi), w szkole i u znajomych. Dowiedziono, że telefon i tablet to urządzenia, z których częściej korzysta się w domu (38%). Pokazano mniejszy wskaźnik korzystania z zasobów sieci przez rodziców niż dzieci. 55% dzieci posiadało telefon komórkowy/tablet z dostępem do internetu. Do najczęściej wymienianego portalu społecznościowego należy Facebook (70% badanych dzieci miało założone konto). 66% dzieci potwierdziło, że zdarzyło im się pomagać swoim rodzicom w pozyskiwaniu informacji z zasobów sieciowych. Biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa w internecie, dzieci boją się przede wszystkim wirusów/hakerów (49%), natomiast rodzice obawiają się kontaktu dzieci z niebezpiecznymi treściami (65%). Zagrożenia w sieci nie są tematem tabu: dwie trzecie dzieci oraz 90% rodziców rozmawiało na ten temat. 84% rodziców twierdziło, że ustaliło z dzieckiem zasady korzystania z sieci.

Deskryptory TESE: bezpieczeństwo, Internet, dziecko, profilaktyka, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: safety, Internet, child, prevention, ICT
  • Orange Polska. (2013). Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Raport z badań jakościowych i ilościowych. Pobrane z fdn.pl