Tytuł badania: Komercyjne wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży. Postawy wobec problemu
Typ badania: międzynarodowe
Data: maj 2011 – sierpień 2011
Badacz: Małgorzata Hamela, Joanna Włodarczyk

Celem badania były m.in.: diagnoza problemu komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży; poznanie oceny różnych aspektów  zachowań seksualnych młodzieży na tle komercyjnym, a także poznanie częstości ich występowania w Polsce; poznanie opinii o istnieniu grup szczególnego ryzyka podejmowania takich kontaktów seksualnych. Badanie miało charakter jakościowy i ilościowy. W ramach tego pierwszego przeprowadzono cztery zogniskowane wywiady grupowe (FGI) z osobami w wieku 15-18 lat z trzech miast Polski: Gdańska, Poznania i Warszawy. Badanie ilościowe dotyczyło reprezentatywnych grup osób z Polski i Ukrainy. Z Polski przebadano 1012 osób w wieku 15-75 lat (dobór losowo-kwotowy) z użyciem kwestionariusza ankiety (CAPI). Na Ukrainie przebadano 369 osób w wieku 15-55 lat (wywiady ankieterskie). Wyniki badań pokazały, że i Polacy, i Ukraińcy potępiają prostytucję aspiracyjną (Polska: 82%, Ukraina: 76%). W Polsce wymienione zjawisko jako realny problem dotyczący wielu osób oceniło 55% respondentów. Sponsoring postrzegany był w ten sam sposób przez 53%, prostytucja głodowa: 50%, komercyjny cyberseks: 53%. Wiedza o karalności usług seksualnych przez osoby w wieku 15-18 lat przedstawia się następująco w Polsce: świadczenie usług seksualnych przez osoby mające 15-18 lat w zamian za zapłatę lub inne korzyści (wiedza na poziomie 64% karalności); korzystanie z usług seksualnych świadczonych przez osoby mające 15-18 lat w zamian za zapłatę lub inne korzyści, gdy klient inicjuje taki kontakt (64%), a gdy małoletni inicjuje taki kontakt (70%).

Deskryptory TESE: dziecko, dziecko zagrożone, młodzież, zachowania społeczne, postawa, Ukraina, Polska
TESE descriptors: child, child at risk, youth, social behaviour, attitude, Ukraine, Poland
  • Włodarczyk, J. i Hamela, M. (2011). Komercyjne wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży. Postawy wobec problemu. Raport z badań. Pobrane z http://fdn.pl/