Tytuł badania: Aktywność fizyczna młodzieży wiejskiej z powiatu radzyńskiego
Data: październik 2013
Badacz: Joanna Baj-Korpak, Ryszarda Ewa Bernacka, Andrzej Soroka

Przedmiotem badania były: budżet czasu wolnego wśród młodzieży wiejskiej, preferowane formy aktywności fizycznej, czynniki wpływające w największym stopniu na uczestniczenie respondentów w aktywności fizycznej. W badaniu wzięło udział 309 uczniów uczęszczających do szkół ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim i mieszkających na obszarach wiejskich. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz autorskiej ankiety. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że największym budżetem czasu wolnego dysponowali chłopcy, a także uczniowie liceów, przez co mogli w większym stopniu uczestniczyć w aktywności fizycznej. Dziewczęta, jak się okazało, preferowały takie aktywności fizyczne jak spacery, zajęcia taneczne i gry zespołowe, chłopcy natomiast wskazywali na gry zespołowe, zajęcia siłowe i spacery. We wszystkich profilach szkół podejmowano takie aktywności jak spacery i gry zespołowe, w przypadku licealistów dodatkowo pływanie i zajęcia taneczne, a wśród uczniów technikum – bieganie i sztuki walki. Dziewczęta podejmowały aktywność fizyczną, motywowane chęcią uzyskania ładnej figury, rozładowania napięcia i rywalizacji z rówieśnikami. Z kolei chłopcy wymieniali takie powodu uczestniczenia w aktywności fizycznej jak osiąganie przyjemności z uprawiania sportu i chęć uzyskania ładnej sylwetki. Dziewczęta wymieniały brak czasu jako czynnik utrudniający podejmowanie aktywności fizycznej, a chłopcy wskazywali w tym kontekście na brak środków finansowych.

Autorskie słowa kluczowe: aktywność fizyczna, młodzież wiejska, bariery, czas wolny
Author's Keywords: physical activity, rural youth, barriers, leisure time
Deskryptory TESE: zajęcia pozaszkolne, zajęcia rekreacyjne, pedagogika czasu wolnego, wypoczynek, obszar wiejski
TESE descriptors: out-of-school-hours provision, leisure activities, leisure education, leisure, rural area
  • Soroka, A., Baj-Korpak, J. i Bernacka, R.E. (2015). Aktywność fizyczna młodzieży wiejskiej z powiatu radzyńskiego. Problemy Higieny i Epidemiologii, 1, 286-292.