Tytuł badania: Ocena sytuacji absolwentów szkół województwa wielkopolskiego. Rocznik 2008/2009 na rynku pracy
Data: [2009]
Badacz:

Celem doniesienia jest ilustracja sytuacji absolwentów szkół z województwa wielkopolskiego w kontekście rynku pracy. Analiza dotyczyła roku szkolnego 2008/2009. W wymienionym roku szkolnym oszacowano 101 593 uczniów kończących różne etapy edukacyjne (w tym: zasadnicze szkoły zawodowe, technika, szkoły średnie artystyczne, licea ogólnokształcące, profilowane, szkoły policealne, szkoły wyższe). Odsetek kobiet stanowił 58%. Odnotowano zwiększenie liczby bezrobotnych (wzrost o 69% w stosunku do poprzedniego roku). Raport dowodzi niedoboru specjalistów w dziedzinach istotnych dla rozwoju polityki gospodarczej kraju. Biorąc pod uwagę szkolnictwo zawodowe nadwyżkowymi zawodami są: kucharz małej gastronomii, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer. Najbardziej pożądanymi zawodami na rynku pracy są natomiast: spawacze, murarze, dekarze, cieśle. Technika okazały się miejscami, w których brak jest nauczycieli zawodu mających aktualne i praktyczne doświadczenie zawodowe. Szkoły tego typu mają stary sprzęt, w który są wyposażone pracownie laboratoryjne i warsztaty pracy. Dodatkowo słabo rozwinięta nauka języków obcych oraz niski poziom współpracy z lokalnymi pracodawcami są bolączką tego typu szkół. Problemem, mnożącym trudności w znalezieniu pracy przez absolwentów szkół wyższych, okazuje się niedostosowany do realiów rynkowych program nauczania, czy brak innowacyjnych kierunków studiów.

Deskryptory TESE: absolwent, szkoła, analiza statystyczna, edukacja, rynek pracy
TESE descriptors: school leaver, school, statistical analysis, education, labour market
  • Wielkopolskie Obserwatorium Rynku Pracy. (bdw.). Ocena sytuacji absolwentów szkół województwa wielkopolskiego. Rocznik 2008/2009 na rynku pracy. Pobrane 5 maja 2015 z www.wup.poznan.pl/obser/badania-i-analizy/analizy/