Tytuł badania: Raport z badań wyników nauczania Kształcenia słuchu w szkołach muzycznych I stopnia w Polsce (2011)
Kolejne lata cyklu: 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2012 2013
Typ badania: cykliczne
Data: 2010 – 2011
Badacz: Małgorzata Bednarek, Jolanta Chliszcz, Maria Juchniewicz, Krystyna Karcz, Anna Kask, Renata Lato, Janusz Bogdan Lewandowski, Kinga Litowska, Ewa Nestorowicz, Małgorzata Ostrowska, Julitta Pałys, Lidia Skrzyniarz, Teresa Taradejna, Elżbieta Terlega-Stachów, Andrzej Walasik, Ewelina Wilburg-Marzec, Joanna Witowska, Jerzy Zamuszko

Celem badania była diagnoza poziomu nauczania przedmiotu "Kształcenie słuchu" w szkołach muzycznych pierwszego stopnia. Badanie przeprowadzono we wszystkich szkołach muzycznych pierwszego stopnia w Polsce oraz w wybranych szkołach niepublicznych (z uprawnieniami publicznych) w Polsce. Narzędziem badawczym był Test Umiejętności Muzycznych (oprac. M. Juchniewicz). Łącznie w badaniu wzięło udział 398 grup osób. Badaniem objęto 4268 uczniów. Średni poziom wykonalności zadań testowych wyniósł 49% (najwyższy wynik osiągnął region podkarpacki: 56,7%, najniższy: region kujawsko-pomorski na poziomie 41,6%). Raport przedstawia poziom umiejętności badanych uczniów z zakresu: interwałów, gam, tonacji, melodyki, harmonii i poczucia tonalnego oraz metrorytmiki.

Deskryptory TESE: jakość kształcenia, jakość nauczania, muzyka, szkoła muzyczna, nauczanie
TESE descriptors: quality of education, teaching quality, music, art school, teaching
  • Centrum Edukacji Artystycznej. (2011). Raport z badań wyników nauczania Kształcenia słuchu w szkołach muzycznych I stopnia w Polsce (2011). Pobrane z http://cea.art.pl/