Tytuł badania: Raport z badań wyników nauczania przedmiotów: Zasady muzyki oraz Literatura muzyczna w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce (2012)
Kolejne lata cyklu: 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2012 2013
Typ badania: cykliczne
Data: maj 2012 – czerwiec 2012
Badacz: Małgorzata Bednarek, Jolanta Chliszcz, Janusz Bogdan Lewandowski, Ewa Nestorowicz, Małgorzata Ostrowska, Grażyna Sołtyk, Wiesława Suszyńska, Teresa Taradejna, Elżbieta Terlega-Stachów, Andrzej Walasik, Ewelina Wiburg-Marzec, Jerzy Zamuszko

Głównym celem badania była diagnoza poziomu kształcenia z zakresu przedmiotów: "Zasady muzyki" oraz "Literatura muzyczna" w szkołach muzycznych drugiego stopnia. Postawiono pytanie badawcze: czy i w jakim zakresie realizowana jest podstawa programowa dla badanych przedmiotów. Narzędziem był pisemny test. W badaniu wzięło udział 1761 uczniów. Raport prezentuje wyniki szczegółowe testu, w tym średnie regionalne. Np.: średni poziom wykonalności zadań z przedmiotu "Zasady muzyki" wyniósł: 59,9%. Uwzględniono w analizie także średnie poszczególnych zadań testowych. Analogiczną analizę poczyniono dla przedmiotu: "Literatura muzyczna" (tu średnia wykonania zadań wyniosła: 54,6%).

Deskryptory TESE: jakość nauczania, jakość kształcenia, szkoła muzyczna, muzyka, nauczanie
TESE descriptors: teaching quality, quality of education, art school, music, teaching
  • Lewandowski, J.B. i Taradejna, T. (2012). Raport z badań wyników nauczania przedmiotów: Zasady muzyki oraz Literatura muzyczna w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce (2012). Pobrane z http://cea.art.pl/