Tytuł badania: Raport z badań wyników nauczania przedmiotu: "Zasady muzyki" w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce
Kolejne lata cyklu: 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2012 2013
Typ badania: cykliczne
Data: maj 2013 – czerwiec 2013
Badacz: Małgorzata Bednarek, Jolanta Chliszcz, Anna Drogowska, Bożena Krygier, Renata Lato, Janusz Bogdan Lewandowski, Ewa Nestorowicz, Barbara Ołdak, Małgorzata Ostrowska, Lidia Skrzyniarz, Grażyna Sołtyk, Wiesława Suszyńska, Teresa Taradejna, Elżbieta Terlega-Stachów, Andrzej Walasik, Ewelina Wiburg-Marzec, Jerzy Zamuszko

Głównym celem badawczym było zdiagnozowanie poziomu nauczania przedmiotu: zasady muzyki. Terenem badawczym były szkoły muzyczne drugiego stopnia z całego kraju. Postawiono następujące pytanie badawcze: czy i w jakim zakresie są realizowane zapisy podstawy programowej z badanego przedmiotu. Łącznie przebadano 1770 uczniów. Najwyższa frekwencja badanych była w Wielkopolsce (97,6%), najniższa natomiast w regionie kujawsko-pomorskim (65,3%). Narzędziem badawczym był test pisemny. Średni poziom wykonalności zadań wyniósł 65,5%. Raport przedstawia szczegółowe dane dotyczące np.: znajomości kluczy muzycznych, gam, elementów muzyki, triady, rozwiązywania współbrzmień, pauzy w przebiegu, ozdobników, synkop, włoskich oznaczeń.

Deskryptory TESE: jakość kształcenia, jakość nauczania, nauczanie, muzyka, szkoła muzyczna
TESE descriptors: quality of education, teaching quality, teaching, music, art school
  • Centrum Edukacji Artystycznej. (2014). Raport z badań wyników nauczania przedmiotu: "Zasady muzyki" w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce. Pobrane z http://cea.art.pl/