Tytuł badania: Raport z kontroli przygotowania przedszkoli i szkół do roku szkolnego 2008/09
Data: wrzesień 2008 – październik 2008
Badacz: Helena Duś, Marta Jadach-Stupnicka, Anna Pikiel, Jadwiga Świętoń

Przedmiotem badania była kwestia przygotowania przedszkoli i szkół do roku szkolnego 2008/2009. Łącznie w kontroli wzięło udział 477 placówek: 18% przedszkoli, 19% szkół podstawowych, 24% gimnazjów, 14% szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki badania dotyczyły m.in. organizacji pracy szkoły/przedszkola. Badanie nie potwierdziło negatywnego zjawiska segregowania uczniów do poszczególnych klas i oddziałów. Zatrudnianie specjalistów w badanych placówkach przedstawiało się następująco: 17 specjalistów w przedszkolach, 140 w szkołach podstawowych, 110 w gimnazjach, 44 w szkołach ponadgimnazjalnych. Najczęściej nauczanym językiem obcym był język angielski: przedszkole (64/77), szkoła podstawowa (207/217), gimnazjum (138/138), szkoła ponadgimnazjalna (45/45). Wnioski z badania pokazały potrzebę pomocy dyrektorom szkół i placówek w zakresie np. opracowywania i prowadzenia dokumentacji szkolnej czy procedur opiniowania i zatwierdzania szkolnych dokumentów.

Deskryptory TESE: szkoła, edukacja przedszkolna, organizacja, praca, nauczyciel
TESE descriptors: school, pre-primary education, organisation, labour, teacher
  • Jadach-Stupnicka, M. (2008). Raport z kontroli przygotowania przedszkoli i szkół do roku szkolnego 2008/09. Pobrane z http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=6142