Tytuł badania: Czynności zawodowe nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej: wyniki międzynarodowego badania porównawczego
Projekt badawczy:
  • The profession of pre-primary teacher and primary teacher within a dynamic concept
Typ badania: międzynarodowe
Data: maj 2009 – marzec 2010
Badacz: Ewa Filipiak, Bronislava Kasáčová, Ewa Lemańska-Lewandowska

W badaniu uczestniczyło 1077 nauczycieli, w tym 641 uczących wychowania przedszkolnego i 436 wczesnoszkolnego. W badanej próbie najliczniej reprezentowani byli nauczyciele ze stażem pracy od 21 do 30 lat. W ramach projektu pozyskano 14674 dzienne pomiary. Na podstawie wyników międzynarodowych pomiarów stwierdzono wysokie zróżnicowanie czynności wykonywanych przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Okazało się, że nauczyciele przedszkolni i edukacji wczesnoszkolnej z Polski na wykonywanie czynności zawodowych (w tygodniu i na co dzień) przeznaczali mniej czasu niż nauczyciele z Czech i Słowacji. Odnotowano, że najbardziej czasochłonne było przygotowanie i tworzenie materiałów dydaktycznych. Najmniej czasu z kolei nauczyciele przeznaczali na diagnozowanie dzieci, a także na wartościowanie wysiłku edukacyjnego uczniów. Również mało czasu respondenci z Polski przeznaczali na samokształcenie, doskonalenie umiejętności, konsultacje koleżeńskie i wspólne uczenie się. Na podstawie porównania rezultatów uzyskanych we wszystkich trzech krajach stwierdzono, że na samorozwój najmniej czasu poświęcali nauczyciele przedszkolni.

Autorskie słowa kluczowe: pedeutologia, nauczyciel, edukacja wczesnoszkolna, czas pracy nauczyciela
Deskryptory TESE: Polska, Czechosłowacja, nauczyciel, wychowanie dziecka, zawód nauczyciela, opieka nad dzieckiem, placówka przedszkolna
TESE descriptors: Poland, Czechoslovakia, teacher, child rearing, teaching profession, childcare, pre-primary institution
  • Kasáčová, B., Filipiak, E. i Lemańska-Lewandowska, E. (2015). Czynności zawodowe nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej: wyniki międzynarodowego badania porównawczego. Edukacja, 1, 60-80.