Tytuł badania: Kształcenie uczniów z niepełnosprawnościami o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Data: 2011 – 2012
Badacz:

Celem badania była ocena organizacji kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz finansowania zadań w tym zakresie. W badaniu wzięło udział 58 jednostek w tym: Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN), 13 urzędów miast, trzy starostwa powiatowe, 40 publicznych szkół (22 specjalne, 18 ogólnodostępnych), jedna samorządowa jednostka budżetowa. Wyniki badania dotyczyły m.in. realizacji przez MEN polityki oświatowej państwa w zakresie kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami; gospodarowania środkami publicznymi oraz wykonywaniem zadań przez organy prowadzące szkoły w zakresie kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami; organizacji kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami w szkołach publicznych. Stwierdzono, że czynnikami źle wpływającymi na jakość kształcenia osób niepełnosprawnych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi są niedostateczny poziom funkcjonowania i działania organów prowadzących szkoły oraz bariery architektoniczne, uniemożliwiające swobodne przemieszczanie się po terenie szkoły.

Deskryptory TESE: jakość kształcenia, uczeń, niepełnosprawność intelektualna, edukacja, specjalne potrzeby edukacyjne
TESE descriptors: quality of education, pupil, intellectual disability, education, special educational needs
  • Najwyższa Izba Kontroli. (2012). Kształcenie uczniów z niepełnosprawnościami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pobrane z http://www.ko.olsztyn.pl/?main=2&sub=32