Tytuł badania: Efekty kształcenia w szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych
Data: 2009 – 2013
Badacz:

Celem badania było ocena efektów kształcenia na poszczególnych etapach edukacji w szkołach publicznych oraz w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla dzieci i młodzieży. Wzięto pod uwagę proces dydaktyczny (warunki nauczania), wspieranie kształcenia uczniów zdolnych i z trudnościami, efekty kształcenia w szkołach oraz nadzór pedagogiczny. W badaniu wzięło udział 48 szkół (21 publicznych oraz 28 niepublicznych). Dodatkowo badania przeprowadzono w dziewięciu kuratoriach oświaty. W badaniu wykorzystano wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD), opracowane przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE). Techniką badawczą była ankieta. Badanie pokazało, że 82% nauczycieli ze szkół publicznych oraz 67% z niepublicznych podczas realizacji programu nauczania skupia się na wiedzy merytorycznej i umiejętnościach, które będą sprawdzane na egzaminie. W raporcie zawarto rekomendacje dotyczące zwiększenia potencjalnych osiągnięć i efektów kształcenia. Dotyczyły one np. ewaluacji szkół niepublicznych po każdym roku szkolnym (MEN), wdrażania EWD (kuratoria), zachęty uczniów do współzawodnictwa szkolnego (dyrektorzy).

Deskryptory TESE: jakość kształcenia, szkoła publiczna, szkoła niepubliczna, szkoła, edukacja
TESE descriptors: quality of education, public-sector school, private school, school, education
  • Najwyższa Izba Kontroli. (2014). Efekty kształcenia w szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. Pobrane z http://www.ko.olsztyn.pl/?main=2&sub=32