Tytuł badania: Zachowania prozdrowotne nauczycieli i innych pracowników szkoły
Projekt badawczy:
  • Promocja zdrowia pracowników szkoły
Data: styczeń 2012 – luty 2012
Badacz: Izabela Tabak, Magdalena Woynarowska-Sołdan

W badaniu wzięło udział 1056 osób, w tym 780 nauczycieli i 276 innych pracowników, zatrudnionych w 22 szkołach (16 podstawowych i 6 gimnazjach). Do analizy zakwalifikowano odpowiedzi 750 nauczycieli i 259 pracowników. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, a w jej ramach Skalę Pozytywnych Zachowań Zdrowotnych. Mniej niż połowa nauczycieli i tyle samo pozostałych pracowników zawsze albo prawie zawsze jadało śniadanie codziennie rano w domu. Jeśli chodzi o zachowania związane z dbałością o ciało, to respondenci najrzadziej wykonywali samobadania piersi albo jąder, a także zgłaszali się na badania kontrolne do dentysty co 6 miesięcy (37,6% nauczycieli i 24,4% innych pracowników). Pod względem aktywności fizycznej badani wypadli słabo. Okazało się, że wszystkie zachowania związane z aktywnością fizyczną były podejmowane zawsze albo prawie zawsze przez niewielkie grupy ankietowanych (15,7%–23,6% nauczycieli, 5,2%–31,1% pracowników). Na podstawie wyników badania stwierdzono, że wśród kobiet wystąpiło nieco mniej nieprawidłowości niż wśród mężczyzn. Gorsze wyniki respondentki uzyskały w zakresie zachowań związanych ze zdrowiem psychicznym. Zauważono ponadto, że mniej nieprawidłowości wystąpiło wśród nauczycieli w wieku 41 lat albo starszych (w grupie pracowników nie odnotowano wpływu wieku na podejmowanie zachowań zdrowotnych).

Autorskie słowa kluczowe: nauczyciele, edukacja zdrowotna, promocja zdrowia, zachowania zdrowotne, pracownicy niepedagogiczni szkoły
Author's Keywords: teachers, health education, health promotion, health behaviors, non-teaching staff
Deskryptory TESE: zdrowie, problemy zdrowotne, choroba, sprawność, zachowania, zawód nauczyciela
TESE descriptors: health, health problems, illness, efficiency, behaviour, teaching profession
  • Woynarowska-Sołdan, M. i Tabak, I. (2013). Zachowania prozdrowotne nauczycieli i innych pracowników szkoły. Medycyna Pracy, 5, 659-670.