Tytuł badania: Spójrzmy na efektywność wiejskich gimnazjów
Data: 2008 – 2009
Badacz: Anna Rappe

Badanie polegało na wyliczeniu jednorocznego wskaźnika Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD) dla 6489 gimnazjów (w tym 3200 wiejskich). Raport ilustruje terytorialne rozmieszczenie gimnazjów zlokalizowanych na wsi z uwzględnieniem podziału na województwa (najwięcej w województwie mazowieckim: 411, najmniej w województwie lubuskim: 57). Badane gimnazja podzielono na trzy grupy: wartości ujemne EWD, czyli niska efektywność, szkoły o przeciętnej efektywności oraz o wysokiej efektywności (wartości dodatnie EWD). W części humanistycznej rozkład powyższych wskaźników przedstawia się następująco: szkoły o niskiej efektywności (23%), szkoły o przeciętnej efektywności (55%), szkoły o wysokiej efektywności (22%); w części matematyczno-przyrodniczej natomiast: szkoły o niskiej efektywności (21%), szkoły o przeciętnej efektywności (58%), szkoły o wysokiej efektywności (21%). W doniesieniu zilustrowano przykład analizy dla powiatu krakowskiego. Wnioski z badania potwierdziły wzrost liczby gimnazjów na terenach wiejskich.

Deskryptory TESE: szkoła, efekt uczenia się, gimnazjum, jakość kształcenia, jakość nauczania, edukacja, obszar wiejski
TESE descriptors: school, learning outcome, lower secondary, quality of education, teaching quality, education, rural area
  • Rappe, A. (2009). Spójrzmy na efektywność wiejskich gimnazjów. W: B. Niemierko i M.K. Szmigel (red.), Badania międzynarodowe i wzory zagraniczne w diagnostyce edukacyjnej (163-170). Kielce: Polskie Towarzystwo Diagnostyki Edukacyjnej.