Tytuł badania: Przykład diagnozy lokalnej z wykorzystaniem wyników egzaminacyjnych z przedmiotów ogólnokształcących
Data: [2011]
Badacz: Anna Rappe, Maria Krystyna Szmigel

Raport zawiera informacje na temat lokalnej diagnozy, uwzględniającej wyniki egzaminów z ogólnokształcących przedmiotów. Do tego celu wykorzystano powszechnie dostępne dane z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie (OKE) oraz ze strony internetowej Edukacyjnej Wartości Dodanej. Okazało się, że sposób zestawienia egzaminacyjnych wskaźników można zastosować w 559 gminach (71 powiatów), objętych działaniem OKE w Krakowie. W doniesieniu pokazano trzypoziomową diagnozę: w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum i technikum. Wyniki analiz dowiodły, że w 2011 roku do sprawdzianu po szóstej klasie szkoły podstawowej przystąpiło 1189 uczniów. Średni rezultat wyniósł 67,5% punktu. Podobne dane pokazano dla powiatu wielickiego. Wyliczono trzyletnie wskaźniki egzaminacyjne dla gimnazjów oraz dwuletnie wyniki maturalne w liceach ogólnokształcących i technikach. Dzięki badaniu pokazano sposób, w jaki można zestawiać i dokonywać analizy wskaźników egzaminów zewnętrznych.

Deskryptory TESE: efekt uczenia się, egzamin, przedmiot nauczania, kształcenie ogólne, gimnazjum, szkoła podstawowa, szkoła średnia
TESE descriptors: learning outcome, examination, curriculum subject, general education, lower secondary, primary school, secondary school
  • Szmigel, M.K. i Rappe, A. (2012). Przykład diagnozy lokalnej z wykorzystaniem wyników egzaminacyjnych z przedmiotów ogólnokształcących. W: B. Niemierko i M.K. Szmigel (red.), Regionalne i lokalne diagnozy edukacyjne (s. 266-276). Wrocław: Polskie Towarzystwo Diagnostyki Edukacyjnej.