Tytuł badania: Opinie nauczycieli i dyrektorów o systemie egzaminów zewnętrznych na podstawie badań prowadzonych przez zespół EWD
Data: 2009
Badacz: Anna Rappe

Raport przedstawia opinie nauczycieli i dyrektorów na temat egzaminów zewnętrznych. Narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety (wypełniło go 150 dyrektorów oraz 2839 nauczycieli gimnazjów). Celem badania była ocena przez nauczycieli i dyrektorów szkół egzaminów zewnętrznych z lat 2002-2009. Zgromadzono w bazach danych 2839 obserwacji nauczycieli gimnazjów i 2432 obserwacje nauczycieli szkół podstawowych. Postawiono następujące pytania: Co Pani/Pana zdaniem dobrego przyniosły egzaminy zewnętrzne polskiej szkole? Co Pani/Pana zdaniem złego przyniosły egzaminy zewnętrzne polskiej szkole? Do najczęstszych odpowiedzi należały: zwiększyły obiektywność wyników, uwzględniają dysfunkcje, umożliwiają porównanie szkół na szczeblu krajowym. Dodatkowo dyrektorzy odpowiedzieli, że powodują doskonalenie metod pracy szkoły, mobilizację grona pedagogicznego, systematyczną pracę w szkole, aktywizują nauczycieli (51,3%). Do niepożądanych efektów można zaliczyć: uczenie pod egzamin, pod klucz, ograniczenia w zakresie wyrażania sądów (nauczyciele: 30,9%, dyrektorzy: 34%).

Deskryptory TESE: nauczyciel, dyrektor szkoły, egzamin, badania edukacyjne, edukacja
TESE descriptors: teacher, headteacher, examination, educational research, education
  • Rappe, A. (2013). Opinie nauczycieli i dyrektorów o systemie egzaminów zewnętrznych na podstawie badań prowadzonych przez zespół EWD. W: B. Niemierko i M.K. Szmigel (red.), Polska edukacja w świetle diagnoz prowadzonych z różnych perspektyw badawczych (s. 254-267). Gniezno: Polskie Towarzystwo Diagnostyki Edukacyjnej.