Tytuł badania: Analiza wyników oraz wnioski z ewaluacji zewnętrznych szkół i placówek w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2009/2010
Typ badania: ewaluacyjne
Data: 1 września 2009 – 31 sierpnia 2010
Badacz: Krystyna Czubara, Jadwiga Świętoń

Celem raportu jest pokazanie wyników ewaluacji całościowej w obszarach: procesów zachodzących w szkole lub placówce, funkcjonowania szkoły lub placówki w środowisku lokalnym oraz zarządzania szkołą lub placówką. Dodatkowo przedstawiono wyniki ewaluacji w obszarze efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innej działalności statutowej szkoły lub placówki. Dane pozyskano dzięki analizie 17 raportów z zewnętrznych ewaluacji w 3 przedszkolach i 14 szkołach z każdego etapu edukacyjnego. Wyniki ewaluacji województwa podkarpackiego zestawiono z innymi województwami w celach porównawczych. Raport kończą przykłady dobrych praktyk i rekomendacje dotyczące przedmiotu badania. Wnioski z badania potwierdzają m.in., że wszystkie przebadane szkoły starają się doskonalić efekty pracy. Niemniej jednak nie we wszystkich szkołach stworzono warunki do rozwijania umiejętności uczniowskich: czasami brakuje pracowni przedmiotowych czy świetlicy.

Deskryptory TESE: ewaluacja placówki edukacyjnej, ewaluacja, szkoła, środowisko, zarządzanie szkołą
TESE descriptors: evaluation of an educational institution, evaluation, school, environment, school management
  • Czubara, K. i Świętoń, J. (2010). Analiza wyników oraz wnioski z ewaluacji zewnętrznych szkół i placówek w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2009/2010. Pobrane z http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=6142