Tytuł badania: Raport z monitorowania realizacji obowiązkowych godzin zajęć wychowania fizycznego w formach alternatywnych w szkołach województwa podkarpackiego
Data: 25 maja 2010 – 28 maja 2010
Badacz: Marta Jadach-Stupnicka, Zdzisław Sarna, Jadwiga Świętoń

Celem badania była weryfikacja lekcji wychowania fizycznego odbywających się w alternatywnej formie w szkołach województwa podkarpackiego. Zastosowano technikę ankiety. W badaniu wzięło udział 60 szkół podstawowych, 30 gimnazjów, 17 szkół ponadgimnazjalnych. Wzięto pod uwagę 26 ankiet (24%). Wyniki badania pokazały, że alternatywne formy są realizowane przez 34,5% badanych szkół. Do przyczyn niewprowadzania innych form wychowania fizycznego w szkołach zaliczono: brak możliwości kadrowych, niewystarczającą bazę sportową. Do zajęć, na które uczęszczają uczniowie w ramach innych niż tradycyjne form wychowania fizycznego, można zaliczyć: lekkoatletykę, basen, taniec, gimnastykę, jazdę konną, turystykę, aerobik, tenis, strzelectwo, wspinaczkę, sporty walki. Wyniki badania potwierdziły niewielki procent zainteresowania alternatywnymi formami edukacyjnymi w szkołach ponadgimnazjalnych.

Deskryptory TESE: zajęcia edukacyjne, zajęcia szkolne, wychowanie fizyczne, sprawność, szkoła
TESE descriptors: educational activities, school activities, physical education, efficiency, school
  • Jadach-Stupnicka, M., Sarna, Z. i Świętoń, J. (2010). Raport z monitorowania realizacji obowiązkowych godzin zajęć wychowania fizycznego w formach alternatywnych w szkołach województwa podkarpackiego. Pobrane z http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=6142