Tytuł badania: Kobiety na politechnikach 2015
Typ badania: cykliczne
Data: 2015
Badacz:

Raport powstał na podstawie danych z publikacji Szkoły wyższe i ich finanse (za lata 2006–2014), opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Wykorzystano również dane przygotowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, zebrane na publicznych uczelniach technicznych za rok akademicki 2014/2015. W trakcie całego projektu (tj. od roku akademickiego 2007/2008) liczba kobiet na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o 20 047, a liczba mężczyzn spadła o 16 114. Mniejsza liczba studentów płci męskiej wynikała z likwidacji obowiązkowej służby wojskowej oraz ogólnego spadku demograficznego w tej grupie wiekowej. Obecnie odsetek dziewcząt na uczelniach technicznych wynosi 36,9% (w roku 2007/2008 wynosił 30,7%). Najwięcej kobiet studiuje na uczelniach częściowo technicznych – UTH w Radomiu i ATH w Bielsku-Białej (odpowiednio: 51,7% i 50%). Mimo to w raporcie zwraca się uwagę również na wydziały, na których odsetek kobiet nie przekracza kilku procent, np. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej jest ich tylko 4,32%. Liczba doktorantek na uczelniach technicznych w roku akademickim 2014/2015 wyniosła 2892 (39% wszystkich słuchaczy studiów trzeciego stopnia). W bieżącym roku akademickim liczba doktorów habilitowanych na badanych uczelniach wzrosła o 209 osób, z czego 48 to kobiety (23% ogółu). Odsetek kobiet w grupie profesorów wynosi natomiast blisko 13%. Odnotowano ponadto, że niewiele kobiet zasiada we władzach uczelni – tylko 24 kobiety pełniły funkcje dziekanów (ogółem liczba dziekanów na uczelniach technicznych wynosiła 178).

Deskryptory TESE: płeć męska, płeć żeńska, płeć, szkolnictwo wyższe, szkoła wyższa, administracja
TESE descriptors: male, female, gender, higher education, higher education, administration
  • Fundacja Edukacyjna Perspektywy. (2015). Kobiety na politechnikach 2015. Pobrane z http://dziewczynynapolitechniki.pl/2015/pdfy/Raport_Kobiety_na_politechnikach_2015.pdf