Tytuł badania: Dziewczyny na politechniki. Raport 2012
Typ badania: cykliczne
Data: 2012
Badacz:

Raport powstał na podstawie danych z publikacji Szkoły wyższe i ich finanse (za lata 2006–2010), opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Wykorzystano również dane przygotowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, zebrane na publicznych uczelniach technicznych. Do analizy włączono wyższe szkoły techniczne, zaklasyfikowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako publiczne uczelnie akademickie. W 2010 roku liczba studentek na uczelniach technicznych wynosiła 718,9 tys., przy czym od 2007 roku malała ogólna liczba studentów (około 5 tys. rocznie). Na podstawie analizy wykazano ponadto, że uczelnie techniczne znalazły się na piątym miejscu pod względem przyrostu udziału kobiet (po szkołach MSWiA, MON-u, wyższych szkołach morskich i wyższych szkołach pedagogicznych). Największy wzrost udziału kobiet w roku akademickim 2011/2012 odnotowano na: Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej (9,4%), Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej (8,1%), Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej (7,9%), Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej (7%). Stwierdzono, że w ciągu ostatnich pięciu lat spadł udział kobiet na kierunkach informatycznych – z 13,7% do 11,6%.

Deskryptory TESE: płeć męska, płeć żeńska, płeć, szkolnictwo wyższe, szkoła wyższa
TESE descriptors: male, female, gender, higher education, higher education
  • Fundacja Edukacyjna Perspektywy. (2012). Dziewczyny na politechniki. Raport 2012. Pobrane z http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/2015/pdfy/raport2012.pdf