Tytuł badania: Polska na tle innych krajów
Data: [2014]
Badacz:

W raporcie dotyczącym m.in. polskiej edukacji wykorzystano dane z publikacji Education at a Glance, 2014. Na podstawie ich analizy można stwierdzić, że w Polsce zwiększa się dostęp do edukacji i rośnie odsetek dorosłych o wysokich kompetencjach czytania i pisania. Mimo to pogłębiają się podziały społeczno-ekonomiczne, co wynika z coraz większego wpływu wykształcenia i umiejętności na szanse życiowe obywateli. Wśród osób z wyższym wykształceniem odsetek posiadających zatrudnienie wynosi ponad 80%, a wśród osób z wykształceniem niższym niż ponadgimnazjalne – blisko 60%. Wykształcenie wyższe w grupie wiekowej 25–34 lat posiadało blisko 40% osób. Ponadto odsetek dorosłych o najwyższym poziomie umiejętności czytania i pisania był średnio wyższy o 10% wśród młodszych niż starszych osób. W większości krajów OECD dzieci rozpoczynają edukację znacznie wcześniej niż po ukończeniu 5. roku życia – 84% czterolatków uczęszcza na zajęcia przedszkolne i szkolne (w krajach należących do Unii Europejskiej odsetek ten jest większy o 5 punktów procentowych). W 2012 roku w krajach OECD kształciło się średnio 49% osób z grupy wiekowej 15–29 lat.

Deskryptory TESE: praca, edukacja, bezrobocie, wiek, wiek wstępowania do szkoły, kształcenie formalne, Unia Europejska, czytanie, pisanie, kraj OECD
TESE descriptors: labour, education, unemployment, age, school starting age, formal education, European Union, reading, writing, OECD country
  • OECD. (2015). Polska na tle innych krajów. Pobrane z http://www.oecd360.org/poland?utm_source=oecdorg&utm_medium=focusbox&utm_campaign=oecd360launch