Tytuł badania: Kontrola wdrażania znowelizowanej ustawy o systemie oświaty i zapisów rozporządzenia w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w SzPZ
Data: 2007 – 2008
Badacz: Mariola Kiełboń

Celem badania była weryfikacja wprowadzanych przepisów po nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz rozporządzenia na temat profilaktyki i opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą szkolną. Badanie (przeprowadzone drogą elektroniczną) zrealizowano w 178 różnego rodzaju podkarpackich szkołach promujących zdrowie. Narzędziem badawczym był arkusz monitoringu. Badanie pokazało, że w co drugiej szkole (51%) funkcjonuje gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. 47% szkół posiada gabinet stomatologiczny. Raport z monitoringu zawiera rekomendacje dotyczące badanego tematu. Należy m.in.: organizować kursy doszkalające dla nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy czy współpracy z policją; ściślej współpracować z lokalnymi ośrodkami zdrowia; organizować okresowe badania stomatologiczne; zapraszać szkoły do ogólnopolskich akcji profilaktycznych.

Deskryptory TESE: ustawodawstwo oświatowe, profilaktyka, zdrowie, opieka zdrowotna, opieka nad młodzieżą, opieka nad dzieckiem
TESE descriptors: educational legislation, prevention, health, health care, youth protection, childcare
  • Kiełboń, M. (bdw.). Kontrola wdrażania znowelizowanej ustawy o systemie oświaty i zapisów rozporządzenia w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w SzPZ. Pobrane 2 czerwca 2015 z http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=6142