Tytuł badania: Biznes dla edukacji. Raport specjalny dotyczący współpracy biznesu i edukacji w Polsce
Projekt badawczy:
  • Biznes dla edukacji
Data: 2013
Badacz: Anna Jawor-Joniewicz

Raport dotyczy współpracy biznesu z edukacją w aspekcie rynku pracy. W doniesieniu zaprezentowano najważniejsze zjawiska na współczesnym rynku pracy. Wyniki analiz dowiodły, że najważniejsze braki kompetencyjne kandydatów, którzy zgłaszają się do pracy, to: zawodowe (47%), samoorganizacyjne (25%), interpersonalne (14%), kwalifikacyjne (9%), techniczne (8%), kognitywne (8%), komputerowe (7%), fizyczne (6%), językowe (5%), dyspozycyjne (3%), kierownicze (3%), artystyczne (3%), matematyczne (2%), biurowe (1%). Do największych wyzwań w obszarze rekrutacji w 2013 r. zaliczono: trudności w rekrutacji kandydatów z umiejętnościami poszukiwanymi na rynku pracy (49%) i niedopasowanie umiejętności kandydatów do potrzeb pracodawców (48%). Najczęstszymi formami współpracy podejmowanymi przez pracodawców z uczelniami wyższymi były: rekrutacja studentów na praktyki i staże (91%), udział w konferencjach i seminariach naukowych organizowanych przez uczelnie (66%), współpraca z pracownikami uczelni w zakresie tworzenia nowych rozwiązań biznesowych (58%). W doniesieniu znaleźć można także opis narzędzi employer brandingu.

Deskryptory TESE: edukacja, Polska, współpraca, praca, rynek pracy
TESE descriptors: education, Poland, cooperation, labour, labour market
  • Jawor-Joniewicz, A. (2014). Biznes dla edukacji. Raport specjalny dotyczący współpracy biznesu i edukacji w Polsce. Pobrane z http://biznesdlaedukacji.parp.gov.pl/raport-specjalny-dotyczacy-wspolpracy-biznesu-i-edukacji-w-polsce