Tytuł badania: Wzmocnienie systemu wspierania rozwoju szkół ze szczególnym uwzględnieniem doskonalenia nauczycieli i doradztwa metodycznego
Data: [2010]
Badacz:

Celem badania była weryfikacja wspierania rozwoju szkół. W pierwszej części raportu można znaleźć następujące informacje: podstawy prawne obecnego systemu wsparcia szkół, system doskonalenia zawodowego nauczycieli, biblioteki pedagogiczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, finansowanie placówek wsparcia szkół. Druga część raportu to analiza słabych i mocnych stron systemu wsparcia szkół. Badanie zostało skonstruowane w oparciu o analizę SWOT. Oprócz słabych stron systemu wspierającego szkoły (np.: brak diagnozy rzeczywistych potrzeb systemu oświaty) odnotowano jego mocne strony: funkcjonowanie 1 315 placówek wsparcia (630 poradni psychologiczno-pedagogicznych, 382 placówki doskonalenia nauczycieli, 303 biblioteki pedagogiczne). Z badania wynika, że najwięcej przedszkoli i szkół, które przypadają na jedną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, jest w województwie podkarpackim (137).

Deskryptory TESE: system edukacji, szkoła, doskonalenie zawodowe nauczycieli, nauczyciel, doradztwo edukacyjne
TESE descriptors: education system, school, in-service teacher training, teacher, educational guidance
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji. (2010). Wzmocnienie systemu wspierania rozwoju szkół ze szczególnym uwzględnieniem doskonalenia nauczycieli i doradztwa metodycznego. Pobrane z http://www.ko.poznan.pl/?page=Badania_i_analizy