Tytuł badania: Postawy rodzicielskie a preferencje zawodowe młodzieży
Data: 2012 – 2013
Badacz: Aleksandra Peplińska, Iwona Pogorzelska, Piotr Połomski

Sformułowano m.in. następujące pytania badawcze: Czy istnieją istotne związki pomiędzy postawami rodzicielskimi a preferencjami zawodowymi młodzieży? Czy płeć dziecka determinuje istotne różnice w zakresie analizowanych związków? W badaniu wzięło udział 314 respondentów. W próbie znaleźli się uczniowie ostatnich klas liceum i technikum oraz studenci pierwszego roku z trójmiejskich uczelni publicznych i niepublicznych. Odsetek kobiet wynosił 52,2%, a mężczyzn – 47,8%. Oboje rodzice 43,9% badanych posiadali wyższe wykształcenie. Dobór próby badawczej miał charakter losowy. Do pomiaru wykorzystano Kwestionariusz Stosunków Między Rodzicami i Dziećmi oraz Wielowymiarowy Kwestionariusz Preferencji. Na podstawie wyników badania odnotowano istotne związki między poszczególnymi postawami rodzicielskimi obojga rodziców a kształtowaniem się orientacji na rzecz ludzi i rzeczy przejawiających się w konkretnych zainteresowaniach zawodowych. Nieistotne okazały się w tym kontekście postawy liberalne obojga rodziców. Ponadto, w zakresie wymiaru ciepła emocjonalnego i chłodu silniejszy związek dostrzeżono z postawami matek niż ojców. Płeć młodzieży okazała się istotna w związkach między postawami rodzicielskimi a preferencjami zawodowymi. U chłopców odnotowano zależność między wymiarem ciepła emocjonalnego i chłodu a wskazanymi obszarami orientacji zawodowych. Stwierdzono również, że u dziewcząt – w zakresie preferencji prac związanych z kierowaniem ludźmi przy stosunkowo niskim poziomie stymulacji i jednoczesnym odrzuceniu opiekowania się innymi i niesienia pomocy – wystąpił związek z odrzucającą postawą ojca i ochraniającą postawą matki oraz brakiem miłości obojga rodziców.

Autorskie słowa kluczowe: postawy rodzicielskie, rozwój zawodowy, preferencje zawodowe
Author's Keywords: parental attitudes, professional development, job preferences
Deskryptory TESE: wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą, wybór kierunku kształcenia zawodowego, wybór studiów, wybór szkoły, rodzice
TESE descriptors: child rearing, childcare, youth protection, choice of training, choice of studies, choice of school, parents
  • Peplińska, A., Połomski, P. i Pogorzelska, I. (2014). Postawy rodzicielskie a preferencje zawodowe młodzieży. Psychologia Rozwojowa, 2, 83-102.